Web portal PolicyHub izraz je našeg uvjerenja da istraživanja treba da igraju ključnu ulogu i imaju fundamentalan značaj za donošenje i implementaciju javnih politika koje odgovaraju potrebama građana, te tako direktno doprinose razvoju boljeg, na znanju zasnovanog društva. Polazeći od ove pretpostavke, naš cilj je pokrenuti debatu i dati doprinos razvoju primijenjenih društvenih istraživanja, odnosno podstaći upotrebu istraživanja u procesima razvoja i implementacije javnih politika u regionu Zapadnog Balkana. Pored toga, cilj nam je da sistematično tematiziramo odnos između istraživanja i procesa donošenja odluka, u svrhu podsticanja razvoja boljih javnih politika baziranih na znanju, činjenicama i stvarnim potrebama građana.
Kako bi se ostvarili ovi ciljevi, PolicyHub posebnu pažnju posvećuje politikama i standardima za razvoj društvenih istraživanja općenito, sa posebnim fokusom na razvoj primijenjenih, odnosno policy istraživanja i analiza. Postoji niz problema u oblasti razvoja istraživanja u društvenim naukama u zemljama Zapadnog Balkana, koji se, u konačnici, negativno odražavaju na kvalitet društvenih istraživanja u širem smislu. Neadekvatna finansijska podrška istraživanjima, nepostojanje jasne vizije strateškog razvoja istraživačkog sektora, neadekvatan pravni okvir, nepostojanje adekvatnih standarda naučno-istraživačkog rada, kao i nerazvijene obrazovne politike koje bi pružile temelje za razvoj istraživačkog rada i primijenjenih istraživanja, samo su neki od identificiranih problema. Međutim, unatoč brojnim preprekama i izazovima, javna diskusija o ovim pitanjima uglavnom izostaje ili je na margini javnog diskursa. Istovremeno, sistematska nastojanja donosilaca odluka da se stanje u ovoj oblasti poboljša izmjenama postojećih politika i praksi i dalje izostaju. U takvom kontekstu, PolicyHub bi trebalo da posluži kao platforma za otvoren i konstruktivan dijalog o trenutnom položaju i stanju istraživačkog rada i primijenjenih istraživanja u oblasti društvenih nauka, nedostacima postojećih politika u ovoj oblasti, kao i o mogućnostima njihovog unapređenja, popunjavajući, barem djelomično, značajnu prazninu nastalu višegodišnjim zanemarivanjem ovih pitanja.
Pored toga, PolicyHub se bavi praksama i iskustvima primijenjenog istraživačkog rada, odnosno praktičnim aspektima djelovanja u domenu policy istraživanja i analiza, promišljajući koncepte, ključne pretpostavke i metode istraživačkog angažmana u policy procesima. Na taj način PolicyHub će promovirati značaj i mogućnosti upotrebe društvenih istraživanja u procesima izrade i implementacije javnih politika. U tom smislu, ova će se platforma u značajnoj mjeri baviti pitanjima metodologije policy istraživanja, odnosa akademskih i policy istraživanja, inovativnim pristupima upotrebe istraživanja u procesima izrade i donošenja javnih politika, kao i pitanjima monitoringa i evaluacije implementacije javnih politika. Pored toga, PolicyHub će tematizirati i problematiku kompetencija i spremnosti, kako istraživačkih organizacija, tako i ukupnog sistema da zajednički doprinesu razvoju javnih politika baziranih na znanju. Na taj će način PolicyHub nastojati pomoći istraživačima, analitičarima, istraživačkim organizacijama, donosiocima odluka i javnim institucijama da razviju svoje kapacitete za što kvalitetniju integraciju istraživanja u policy procese.
Konačno, PolicyHub će se baviti i pitanjima komunikacije istraživačkih nalaza i zagovaračkih aktivnosti usmjerenih na ostvarivanje utjecaja na procese razvoja i donošenja javnih politika. Dosadašnja istraživanja i iskustva pokazuju da postoji ozbiljan jaz između istraživača i istraživačkih organizacija s jedne, i donosilaca odluka i javnih institucija s druge strane, što se u velikoj mjeri može pripisati neadekvatnoj komunikaciji između različitih aktera uključenih u policy procese. Unutar ovog tematskog okvira PolicyHub će nastojati dati doprinos analizi, promišljanju i razumijevanju višestrukih izazova s kojima se suočavaju istraživači i donosioci odluka kada pokušavaju da zajednički rade na složenim pitanjima i problemima o kojima se diskutira unutar policy procesa. Posebna pažnja bit će posvećena izučavanju i predstavljanju inovativnih načina komunikacije istraživačkih rezultata donosiocima odluka i različitim zainteresiranim akterima. Ovo također podrazumijeva tematiziranje mogućih pristupa i načina na koje istraživanja, činjenice i znanje mogu utjecati na donosioce odluka ali i na one kojih se te odluke najviše tiču. PolicyHub će stoga intenzivno promišljati moguće vidove unapređenja komunikacije i interakcije između istraživačkih organizacija, donosilaca odluka i drugih aktera u policy procesu, kako bi najbolje ideje našle svoje mjesto u prijedlozima javnih politika i kako bi se osiguralo donošenje javnih politika baziranih na znanju.
PolicyHub predstavlja prostor u kojem ćemo nastojati okupiti i ohrabriti istraživače i praktičare da promišljaju o modelima unapređenja konteksta za donošenje javnih politika zasnovanih na istraživanju i znanju. To također znači da je PolicyHub otvoren za sučeljavanje ideja i razmjenu iskustava pa je u njega dobrodošao svako ko želi da na argumentiran i stručan način učestvuje u produbljivanju znanja i promišljanju iskustava o odnosu između istraživanja i javnih politika općenito.
Zainteresirani za saradnju mogu dati svoj doprinos dostavljanjem tekstova, istraživanja, komentara i ideja, kao i učešćem u različitim inicijativama koje će PolicyHub organizirati. Budite slobodni da nam se javite i predložite teme o kojima biste željeli pisati. Upute za objavljivanje tekstova na našem portalu kao i listu predloženih formata moguće je pronaći u Uputama autorima.